wow
  • Gerçek alüminyum destekli profil

    Pencerenin standardını değ...
  • Windorwin Takım Sineklik

    Windorwin Takım Sin...
  • Son derece yüksek teknolojik ürünler

    Windorwin yüksek kalite anlayışının temelini müşterilerinin güven duyacağı ürünler sunmak olu...
  • WİNDORWİN-TESİSAT BAĞLANTI APARATI

Home HAKKIMIZDA
Hakkımızda
Salı, 13 Aralık 2011 12:48 PDF Yazdır e-Posta

 

WİNDORWİN ÖZGEÇMİŞİ
Sayın Burhan Vardar sektöre nasıl, ne zaman girdiniz? Windorwin'in kuruluşundan ve bugünlere nasıl geldiğinden kısaca bahseder misiniz?

 

 

Windorwin En Yeni Ürünleriyle İnovasyon Türkiye Fuarındaydı

Sunduğu yenilik ve sistemlerle sektörde kısa sürede çok iyi bir yer edinen Windorwin’in Genel Müdürü Burhan Vardar,  katıldıkları İnovasyon Türkiye Patentler ve Buluşlar Fuarı’nda sorularımızı yanıtladı. Piyasaya sundukları ürünler ve farklı firmalara verdikleri patenler gibi konularda bilgiler veren Burhan Vardar, Windorwin’in bundan sonra da yeniliklerine devam edeceğini ifade etti.

Windorwin markasını okuyucularımız için tanıtır mısınız?

Windorwin, Emek Ticaret adı altında 1992 yılında kurulmuş bir firmadır. Sonraki yıllarda marka olma ihtiyacı hissettik ve 2006 yılında Windorwin markasına başvurarak markamızı tescil ettirdik. Windorwin markasını kapı ve pencereleri ifade ettiği için seçtik. Ancak bir İngiliz Windorwin markasını  kazanç kapısı kazanç olarak da okuyarak algılayabiliyor.

Sektörde yeniliklerin öncüsü bir firmayız. Sektöre kazandırdığımız birçok patentimiz var. Tasarımlarımızı patentlerini aldıktan ve kalıplarını hazırladıktan sonra ilk önce kendimiz işler hale getiriyoruz. Piyasaya sunduğumuz ürünleri zaman zaman bizden patentiyle birlikte almak isteyenler de oluyor. Biz Windorwin firması olarak Arge geçmişimiz sayesinde  patent ve tasarım konusunda oldukça öncü bir firmayız  ürünümüzü sektöre kazandırdıktan sonra yada önce patentiyle birlikte satabiliyoruz. Buradan elde ettiğimiz geliri, farklı yenilikler geliştirmek için kullanıyoruz. Bu şekilde ürün yelpazemizi sürekli olarak genişletiyoruz.

Bugüne kadar yaptığınız tasarımlardan ve çeşitli sektörlere devrettiğiniz patentlerden bahseder misiniz?

2005 yılında Kayseri Alfa Gruba, geliştirdiğimiz bir ürünün patent devrini gerçekleştirdik. Bu ürünümüz 2008 yılında enerji Bakanımız Sn. Hilmi Güler tarafından izolasyon alanında birincilik ödülüne layık görüldü. Profilimiz destek sacı kendinden bir ürün. Ürünün iç ve dış cephesinde plastik profil kullanılırken, ortasında ise alüminyum kullanılıyor. Bu alüminyum ayrıca destek sacı vazifesi görüyor. Destek sacı olarak kullanılan alüminyumun dış cepheyi tutan 4 tırnağı var. 2 tırnağı iç cepheyi tutarken, aynı şekilde 4 tırnaktan 2’si tırnak işlevi yaparak sıkıştırma sağlıyor. Her tırnağın içerisinde x ve y yönlerine bakan birer milimde bir oluklar var. Bu plastiğe sıkıştırma sağladığında, 1 metrede 2000 noktadan sıkıştırılmış oluyor.  4 noktadan tuttuğu için de 8000 noktada sıkıştırma sağlamış oluyor.   Bu ürün şu anda yurtdışından çok ciddi talep görüyor.  Destek sacı kendinden olduğu için nakliye konusunda da %30 civarında bir avantajı var. Ürün tüm özelliklerinin yanında nakliyeden, stoklamadan ve işçilikten %30  avantaj sağlıyor.

İşçilikten sağladığı avantajdan bahseder misiniz?

Tasarladığımız ürünümüzün en sevmediğim noktası işçiyi ve emeği azaltmasıdır. Bildiğiniz gibi bizim (Windorwin  ve  Smartwin) PVC Pencere ürünlerimizin dişindaki piyasa malı eski sistem PVC doğrama profilini üretmek için profili ölçüye uygun şekilde kesip, içine de 10 -15 cm kısa destek sacı ilave edilmesi gerekmektedir. Bu destek sacını kesen ve vidalayan iki ayrı işçiye ihtiyaç vardır.                  Oysa bizim (Windorwin  ve  Smartwin)ürünlerimizin : Destek sacı ve contası kendinden olduğu için bu iki işçi maliyetinden tasarruf sağlayarak işçiliği dolayısıyla üretim maliyetini otomatik olarak azaltmaktadır. Satış sebepleri arasında nakliye avantajı da önemli bir sebep oluşturuyor. Profiller kendinden destek saclı olduğu için stoklamada herhangi bir esneme olmadan formda kalabiliyor. Yalıtım açısından metal olan kısım ortada kaldığı için dış cepheden gelen soğukla, iç cepheden gelen sıcak birbirine temas etmiyor. Diğer tüm profiller dıştan soğurken, içten ısınıyor ve ortada çatlamalar meydana geliyor. Bu üründe bu sıkıntı da ortadan kalkmış oluyor.    Ayrıca destek saçlı bu ürünümüz üretim sırasında vida tasarrufu sağlıyor. Bizim ürünümüz dışındaki tüm PVC profillerde standart bir ölçü olan 200cm eninde 150cm yükseklikteki  iki açılır ve altı gözlü bir PVC pencerede 160 adet vida kullanılmaktayken. Bizim (Windorwin  ve  Smartwin) ürünlerimizde sadece 60 vida kullanılmaktadır.Bu rakamlardan da  Görüleceği üzere %70 vida tasarrufu sağlamaktadır.

                                                                                               1/5

 

 

Smartwin, adından da anlaşılacağı gibi akıllı bir ürün. Bu malzemeyi kalitesiz bir usta bile işlese, ürün kaliteli olarak ortaya çıkıyor.

Patenti size ait farklı ürünleriniz de var mı?

Patenti firmamıza ait birçok ürünümüz var bunlardan bazılarını şöyle sıralayabilirim.

Ekonomik Destek Saclı Profil:

Yine PVC profil konusunda kendinden destek saclı, patenti bizde olan ürünlerimiz var. Tasarladığımız yeni profilimiz tüm dünya profillerine uyum sağlayan bir profil. Profilin iç kısmına açılan y şeklindeki federlerle bütün profil firmalarının kullanabileceği bir ürün. Destek sacı vidalamaya gerek kalmadan yerine geçiyor. Ürünümüzün patentini aldık ancak henüz piyasaya sunmadık. Bu ürün de patenti bize ait olan bir üründür. Piyasaya çıkarmak için bu ürünle ilgili bir finans ortağı arıyoruz.

Mantolama Profili:

Büyük marketlerde laminant parkeler nasıl alınıp uygulanabiliyorsa, bu ürün de yapı marketlerden temin edilip uygulanabilecek bir ürün. Duvara herhangi bir karkas koymadan, direk olarak duvara monte edilebilecek, PVC ya da gofrajlı alüminyum sacdan da üretilebilen bir ürün. Birer metrelik parçalar olduğundan, bir merdiven yardımıyla bile binaya mantolama yapılabiliyor.  Bu ürün de patenti bize ait olan bir üründür. Piyasaya çıkarmak için bu ürünle ilgili bir finans ortağı arıyoruz. Isı yalıtımı, karkas sız montaj avantajlarıyla, binanın dış cephesine farklı bir görünüm verebiliyorsunuz. İç kısmında ısı yalıtımlı köpük mevcut. Talep edilmesi halinde ürünümüzü ağaç görünümlü de yapabiliriz.

Windorwin - air:

Bu ürünümüzü bu sene piyasaya sunduk. Bildiğiniz gibi PVC pencereler hava almıyor. Nasıl olur da ağacın hava alışıyla, PVC’nin şıklığını ve uzun ömürlülüğünü bir araya getiririz diye düşündük.  Bunun neticesinde bu ürünümüzü tasarladık. Ürünümüz yarı küre kubbe görünümlü, içerisinde alt eteklerinde 5 adet hava pencereleri olan, iç kısmında yıkanabilir süngere sahip bir ürün. Bu ürün odanın büyüklüğüne göre, özel çapak bırakmayan matkap ucuyla PVC pencereler 16 mm çapında delinip, monte edilebiliyor. Kışın pencereler açılmadığı için, bu ürün eurodinamik yapısıyla rüzgar almıyor. İç kısımdan olası doğalgaz kaçaklarını tahliye edebiliyor. Kışın yatak odasında iki kişi uyurken salgıladığımız karbondioksit oranını da bu sayede azaltabiliyoruz. Bu ürün soğuk havayı içeriye almadığı gibi odayı da havlandırabiliyor. Rüzgârın özel tasarladığımız sık gözenekli hava süngerlerinin  içerisinde sürtünmesi, içeri giren temiz havada statik bir ısınma sağlıyor, toz girmiyor, filre süngerimiz çıkarılıp temizlenebiliyor. Ürünümüz tüm pencerelere uygulanabilen bir havalandırma aparatıdır ve dünyada kendine özgü şekli ve tasarımı ile  ilk olma özelliğine sahiptir.  3 odalı bir evde içli dişlı toplamda 25-30 adet Windorwin - air kullandığımız oluyor. Yalnız bunun yarısında delik açılıyor. Standart 100mk bir evde PVC pencerelere  15 delik açıldığında iç cepheye hareketli  yani açma kapama yapabilen 15 adet iç oda kısmına 15 adette açık sabit olarak diş cepheye takılarak toplamda 30 adet Windorwin -  air takılıyor. Dünyadaki bütün pencerelere uyum sağlayabiliyor. Bu ürünümüz bayilik sistemiyle satacağız. Sınırlı sayıda bayilik verilecektir.

Ürünümüzü her renge uygun olarak yapabiliyoruz. Şu anda stoklarımızda 3 renk, 50 bin adet bulunuyor. Tüm bayilerimize aynı anda hizmet verebilecek alt yapıya sahibiz. Bu ürün sağlık açısından da oldukça önemli bir ürün. Bu sebeple de oldukça fazla tercih edilecektir.

 

                                                                                                  2/5

 

 

İGDAŞ’ın bu ürün ile ilgilendiği ve incelediğini biliyoruz. Bununla ilgili de bilgi verir misiniz?

Bu fuarda standımızı ziyaret eden  İGDAŞ yetkili personeli bir iki kişi geldi ve ürünümüzü inceleyip numuneler aldılar. Bildiğiniz gibi doğalgazlı evlerde menfez delikleri açılıyor ama halkımız bu delikleri soğuk geldiği için kapatıyor. Bu da sonucunda çok kötü olaylara sebep verebiliyor. Windorwin - air havalandırma sağlarken, soğuk almadığı için geliştirildi. Evin içerisine biriken doğalgaz basıncını tahliye edebildiğinden dolayı ilgilerini çekti. İGDAŞ bunu şartnamesine koyduğu zaman, bütün evlerde zorunlu halde kullanılacak bir üründür. İnsan hayatına çok önem verdiğimiz için bu ürünümüzü geliştirdik ve burada tanıtımını gerçekleştiriyoruz.

 

Windorwin  Sineklik:

Bu ürünümüz kendi üzerinde menteşeleri olan, sağ sol derdi olmayan, contası kendine ait özel bir üründür. Diğer sinekliklerdeki contalar yuvarlak yumuşak kauçuktan olup, contanın üzerine makarayla sıkıştırılıyor. Bu makaralar fitile de conta kadar baskı yapıyor.  Alüminyum ile fitil arasına sıkışan makara, sineklik teline zarar verebiliyor. Bir süre sonra da sineklik zarar görebiliyor. Ayrıca conta sıcak havalarda esneme yapıyor, dolayısıyla sineklik formda durmuyor.

Biz ürünümüzde, şapkalı conta kullandık. Bu ürünün de patenti bize ait. Conta, tokmakla sinekliğin üzerine çakılıyor. Bu şekinde olduğu için diğer yuvarlak contalar gibi esneme, genleşme yapmıyor ve ilk günkü formunu koruyor. Bu sayede makaranın sineklik teline verdiği zararı da ortadan kaldırıyoruz. Ürün şapkalı olduğundan, toz toplama durumu da söz konusu olmuyor. Sinekliğimiz sağ sol derdini de bitirdi. Üst kısmında uzun erkekler alt kısmında kısa erkekler den oluşan 4 menteşe barındırıyor. Bu durum sağ sol derdini bitiriyor. Montajı da bu saye de oldukça kolaylaşıyor. Bir diğer artısı da diğer sinekliklerde sabit ve menteşeli sineklikler ayrı ayrıyken, bizim ürünümüzde hepsi bir arada. Menteşeli sistemi sabit sistem olarak da kullanabiliyorsunuz. Pencerenin dışında demir korkuluk bile olsa, sökülüp takılması çok kolay oluyor.

Sinekliğimizin 2 farklı versiyonu var. Birincisi piyasadakiler gibi ortadan kilitlemeli sistem. Diğerinde ise, erkek menteşeleri çık çık olarak, yani kilit olarak kullanılabiliyor. Ürünümüzün bütün renkleri var. 17x25 alüminyum çıtalara uygulanabiliyor. Kaliteli ve oldukça kullanışlı bir ürün.

 

Bu ürünle beraber neleri temin ediyorsunuz?Ürünümüzü takım olarak tasarladık. Bir baskıda, kilitleri, kolu, menteşesi takım olarak çıkıyor. Fitili de temin edebiliyoruz. Profil zaten sektörde bulunduğu için ve boy halinde kesildiği için profili temin etmiyoruz.

Bir diğer özelliği de şudur. Diğer tüm sineklikler tamamlanmış pencerelerle uygulanırken, ezber çalışırlar. Fakat bizim sinekliğimizde kalıpla montaj söz konusu. Bu montajlarda insan hatası faktörü olduğu için bunu en aza indirmek amacıyla bu sistemi geliştirdik. Usta becerikli olmasa bile, bu ürünü kötü monte edemiyor.

Windorwin Isı Yön Mermer Profili:

Pencerelerin altına profille de beraber üretilebilen bir mermer profilimiz var. Dış cephelerde izolasyon yapılırken, mermerde yalıtım genellikle unutuluyor. Aslında mermerimizde dıştan soğuduğu gibi, içeriden de kalorifer peteğinden ısınıyor. Bu mermer profilimizin plastik ve alüminyum ısı yalıtımlı olarak iki versiyonu var. Bu da sektörde kullanılmayan yeniliktir.

                                                                                               3/5

Windorwin Isıyön;Kalörifer peteği ısı yönlendirme başlığı:

1-   Kalorifer petekleri üzerine ısı yönlendirici şapkamız olan windorwin ısıyön aparatımızın özelliği piyasadaki diğer muadil ürünler sadece peteklerden çıkan ısıyı yönlendirebiliyorken windorwin ısıyön peteklerin içinden çıkan ısıyı yönlendirmesinin yanında, peteklerin arka duvara bakan yüzlerinin de ısısını perdenin ön tarafına odaya doğru yönlendirmektedir piyasadaki diğer muadillerinden daha fazla ısıyı perdenin on kısmına, odaya yönlendirebilmektedir.   Bu sayede %10 ısı tasarrufu sağlıyor diğer muadil ürünler bu oranda ısı tasarrufu yapamıyorlar.

2-  Özel olarak tasarlanmış hareketli kilitleri sayesinde kalorifer peteğinin ızgaralarına kilitlenerek monte ediliyor.Kilitler hareket ettirseniz bile yerinden çıkmıyorlar.

3-  Ürünümüzün üzerini bardak, biberon gibi eşyalar da konulabilmesi amacıyla düz tasarladık. Piyasadaki diğer ürünlerin üzeri oval yapıldığı için üzerlerine hiç bir şey koyamazsınız.

4-  windorwin ısıyön   sistemimizin ayrıca kalorifer peteklerinin tam orta kısmına gelen birde nemlendirme havuz sistemini içinde barındırmaktadır. Bu sayede ortam havasını nemlendirerek oksijen kalitesini artırmakta dolayısıyla dudaklarımızın çatlamasını önlemektedir. 

5-  windorwin ısıyön  aparatımızın diğer bir özelliği de düz 13cm olarak tasarladığımız üst şapka kısmın aşağı doğru bakan 1.5 cm lik  mukavemet tırnak federlerinin iç kısmında

Kalorifer peteğinden çıkan is kirini üzerine toplayan yapıştırma süngerlerinin olması.    

Ürünümüz kısaca ısı tasarrufu sağlıyor, is önleyici süngerleri sayesinde de perde ve duvar  lekelenmesini önlüyor.

Diğer piyasa malı ürünlerde bu özellikler yoktur. İçerisinde var olan süngerler sayesinde perdelerin kirlenmesi engelleniyor. Ürünümüzde muadillerinde olmayan bir diğer özellikte kilit özelliğidir. Kalorifer peteğinin ızgaralarına kilitleme özelliği sağlıyor. Ürünümüz iç kısımda kalıp, kilitleniyor ve her peteğe uyum sağlıyor.  Birde havuz sistemimiz var. Bu da odadaki kurumayı engelleyerek, nem oluşmasını sağlıyor. Ürünümüzü PVC ve alüminyum olarak sunuyoruz.

Windorwin Koruma ve Ayar Takozu:

Bu ürün PVC pencerelerin kapı ve kanat sarkmalarını engelliyor.  Bundan önce Herkül diye bir ürün çıkarmıştık. Bu ürünümüz 8mm’den 16mm kadar kaldırma sağlıyordu. Sektördeki diğer ürünler ise, 8mmden 12mm kadar kaldırma sağlayabiliyordu. Bu ürünü Konya’dan Process Firmasına patentini verdik ve pazarlamasını kendileri yapıyor.   Yeni geliştirdiğimiz ürünümüz Windorwin koruyuculu ve ayarlı cam takozumuzdur. Bu ürün tek hareketli takoz ve tek hareketle 8mm’den 20mm’e kadar kaldırma sağlıyor. Bu ürünümüzde 2012 yılında patenti alınmış yeni bir üründür. Çift takozla 8mm’den 16’ya çıkan bir ürünümüz varken, şuanda tek takozla 8’den 20mm’e kadar kaldıran bir ürünümüz var. Dolayısıyla tasarruflu ve akıllı bir ürün. Kalıp teknolojisi olarak da farklı bir üründür.  Diğer ürünlerdeki kalıplar maçalı kalıplardı. Bu maça plastik enjeksiyon kalıplarında devamlı çalışan bir sistem olduğu için kalıbın üretimine kısıtlamalar getiriyordu. Maçasız kalıplar daha seri  çalıştığı için buna uygun bir kalıp çıkardık. Tek takozda 8mm’den 20mm’e ulaştık.

Windorwin Tesisat Borusu Sabitleme Aparatı:

Bu aparatımız kendinden çivili dübellidir. Bu aparatımız sıvasız tuğlaya ve Ytong’a kolayca tutunum sağlayabiliyor.  Sıva altı ve sıva üstü kullanılabiliyor. Ürünümüzün tesisat borularındaki 20 ve 25’lik borulara uyum sağlayan versiyonları bulunmaktadır. Her boruya uyum sağlayanı da kısa süre içerisinde üretmeye başlayacağız. Bu ürünümüzle ustaların elini hafiflettik. Tek ürünle 20’lik ve 25’lik boruları aynı anda tutabilen bir sistem tasarladık. Bu ürün tesisat alanında bir ilk olma özelliğine sahip.

                                                                                              4/5

 

Su tasarruflu klozet kapağı

Bu ürünümüz dünyada ilk olma özelliğine sahip. Eczacıbaşı ve Duravitt  bu ürünümüzle yakından ilgileniyor. Ürünümüz sudan tasarruf sağlıyor. Dünya su tasarrufunu sifonda ararken, biz su tasarrufunu kapakta bulduk. Genel prensip olarak tekniğin bilinen durumunda, suyun basıncıyla pislik atılır. Biz bunu havanın basıncıyla gerçekleştirdik. Dolaysısıyla sudan tasarruf sağladık. Bu klozet kapağımızın üzerinde manuel kullanıma elverişli körüklü basınçlı hava üretiyoruz. Dolayısıyla basınçlı hava, suyla kullanımlarda sıçrayabilecek pisliklerin de önüne geçiyor. Burada baskıyla aşağı inen hava sıçramalarında önüne geçmiş oluyor. Bu ürünümüz aynı zamanda kanalizasyonların tıkanmasını da önleyecek. Bu ürün bir vantuz görevide yaparak tıkanma sorununu ortadan kaldıracak. Her sifon çekişimizde 6 litre ile 10 litre arasında su israf ediliyor. Bizim ürünümüzde ise 1 litreyle yarım litre arasında kullanım yeterli oluyor. Her kullanımda 5 litrelik tasarruf sağlıyor.   Kişi başı günde iki kullanım gerektiğinden kişi başı 10 litre sudan tasarruf sağlayan bu ürün Dört kişilik bir çekirdek ailede ayda 1200 litre su tasarrufu sağlarken bu oran su faturanıza 2400 litre tasarruf olarak yansımaktadır. Nitekim kullandığımız kadar suya birde aynı oranda atık olarak faturamıza yansımakta idi. Bu ürün sayesinde yılda 2400 X 12 = 28,400 litre bir ailenin faturasında su parasından tasarruf sağlamaktadır.  

Farklı alanlarda da tasarımlarınız olduğunu biliyoruz. Bahseder misiniz?

Sektörümüzden ayrı olarak yolcu uçaklarına bir paraşüt tasarımımız var. Bunla alakalı Ulaştırma Bakanlığı’nın yeni kurduğu bir birim var. Ben Cumhurbaşkanlığına bu ürünle alakalı bir eposta gönderdim ve geri dönüş yaptılar. Bu ürünle alakalı ülkemizin destek kapsamında olduğunu ve desteklenebileceğini yazdılar. Şu anda bu ürünle devlet bizzat ilgileniyor.

Bugüne kadar ufak uçaklara paraşüt takılabiliyordu. Fakat yolcu uçaklarının büyüklüğünden dolayı böyle bir paraşüt takılma imkanı yoktu. Biz bu uçaklara da takılabilecek paraşütü geliştirdik. Neden bu paraşütün büyük uçaklara takılamayacağını araştırdık. Basınç tahliye sübaplarının gelişmiş bir versiyonunun geliştirdik. Bu havayı tahliye ederek paraşütün parçalanmasını önleyen bir sistem. İçeri giren basınçtan fazlasını tahliye den bir sisteme sahip olduğu için paraşütün parçalanması söz konusu değil. Bu sistem sayesinde paraşüt patlamadan sürekli bir şekilde olarak uçağı yavaşlatacak. Ürünümüzün seri üretime geçmesini, Vatana Millete hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Fuarla ilgili görüşlerinizi de belirtir misiniz?

İnovasyon Türkiye Patentler ve Buluşlar Fuarı’nın bu sene ilki düzenleniyor. Fuarı, Kalkınma Bakanlığı TUBİTAK ve Türk Patent Enstitüsü gibi kurumlar düzenliyor. Ben bu fuarı çok faydalı buldum ve ülkemize bir artı sağlayacağına eminim. Bu sene ilki düzenlendiği için ağırlıklı olarak yurtiçine hitap etti. Seneye yurtdışından da reklamlarla insanlar çekilecek.

 

 Bu fuar firmamız açısından oldukça bereketli geçti. Türk insanı tasarım ve yeniliklerde öncülük ediyor. Olumlu katkılar sağlaması sebebiylede düzenleyenlere teşekkür ediyoruz.

Fuarlara katılım amacınız ve beklentileriniz nedir?

Fuarın adında olduğu gibi bizim amacımız da inovasyon. Yeniliklerin tanıtımı ve bir araya gelinmesi açısından da oldukça önemli buluyoruz. Bizde Windoorwin olarak tasarımcı bir firmayız. 2006 yılından bu yana Windorrwin çatısı altında yeniliklerin öncüsü olduk. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.

Tedarik Dergisi olarak sizlere de bizi ziyaret ettiğiniz ve ürünlerimizi tanıtmamızda yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyoruz.

                                                                                            5/5

Son Güncelleme: Perşembe, 21 Şubat 2013 19:35
 
wow